Vaatebrändi Kaikon perustaja Mirjam Sokka: "Idea yrityksestä kypsyi projektijohtamisen kurssilla"
7.7.2025 | Uratarinat
Tiivistelmä:
Mirjam Sokka sai idean yrityksestä raskaana ollessaan ja lähti toteuttamaan ideaa myöhemmin, kun hän opiskeli tradenomiksi. Hänen yrityksensä Kaiko lähti kasvamaan räjähdysmäisesti ja tradenomiopinnot jäivät kesken. Koronapandemian aikana Kaikon lastenvaatteiden kysyntä väheni, joten painotus siirtyi lasten vaatteista naisten vaatteisiin. Nykyään Kaikon verkkokauppa kasvaa ja markkinointia tehdään valikoidusti myös muihin Euroopan maihin.
Idea yrityksestä
Vaatebrändi Kaikon perustaja Mirjam Sokka ei antanut periksi, vaikka maailman kriisit nitistivät myynnin. Yrittäjä reivasi kurssia ja nyt katse suuntautuu ulkomaille.
Joskus parhaat ideat tulevat mieleen silloin, kun on aikaa. Kun vaatebrändi Kaikon perustaja Mirjam Sokka tuli raskaaksi vuonna 2015, hän alkoi ommella esikoiselleen vaatteita ja esitteli niitä somessa. Ihmiset kyselivät somekuvat nähtyään, että voisiko Sokka tehdä lastenvaatteita heillekin.
Vanhempainvapaalla hän tutustui tulevan yrityksensä brändi-ilmeen luojaan Essi Pailinna-Bertelliin Facebook-ryhmän kautta. Seuraavana vuonna Sokka rohkaistui, kertoi yritysideastaan Pailinna-Bertellille ja pyysi häneltä apua yrityksen visuaalisen ilmeen suunnitteluun. Siitä lähti liikkeelle edelleen jatkuva yhteistyö Kaikossa.
Yrittäjänä on tärkeää, että on ihmisiä, joilta saat neuvoja eri tilanteissa.
– Yrittäjänä on tärkeää, että on ihmisiä, joilta saat neuvoja eri tilanteissa. Yrittäjyys vaatii verkostoitumista mutta määrä ei ole ratkaisevaa vaan laatu. Riittää, että tutustut muutamaan ihmiseen ja he tutustuttavat sinut tarpeen tullessa muihin, sanoo Sokka.
Yrityksen perustaminen

”Minulla on hyvä intuitio ja hoksottimet sen suhteen, keitä kannattaa palkata ja miten muodostaa tehokas tiimi”, Mirjam Sokka sanoo.
– Idean siemen istutettiin sydämeeni, kun Rana Plazan tehdas romahti vuonna 2013 Bangladeshissa ja yli tuhat ihmistä kuoli.
Sokka halusi perustaa vaatemerkin, joka tarjoaisi kehittyvien maiden ihmisille vastuullisesti toimivia työpaikkoja. Vuonna 2017 projektijohtamisen kurssilla opettaja kannusti kansainvälistä liiketaloutta opiskellutta Sokkaa testaamaan löytyisikö tuotteille markkinoita.
– Lähdin viemään yritysideaa täysillä eteenpäin ja otin kymppitonnin opintolainan sitä varten.
Hän kysyi Tredun eli paikallisen ammattiopiston opettajalta, voisiko lastenvaatteille tehdä kaavat koulutyönä ja etsi ompelijan toteuttamaan tuotteet.
Kun Sokka samana vuonna vei suunnittelemansa lasten vaatteet myyntiin Lapsimessuille, ne myytiin loppuun ensimmäisenä messupäivänä. Sokka otti messuilla tilauksia vastaan ja tradenomiopinnot jäivät kesken.
– Yrityksen kasvutahti oli niin jäätävä alussa, että kaikki aika meni siihen.
Kriisin myötä yritys kaipasi strategisia muutoksia
Nykyään Kaiko on kymmenen ihmistä Suomessa työllistävä vaatebrändi. Koronapandemian aikana Kaikon lastenvaatteiden kysyntä väheni merkittävästi. Viidennes myynnistä oli ennen koronaa tullut tapahtumista. Ukrainan sodan talousvaikutukset synkensivät yrityksen tilannetta entisestään. Kaiko oli konkurssin partaalla. Sokka joutui irtisanomaan aiemmin nopeasti kasvaneen yrityksen työntekijöitä. Oli tehtävä strategisia muutoksia.
Nykyään yli 90 prosenttia myynnistä tulee naisten vaatemallistosta. Verkkokauppa kasvaa nopeasti. Markkinointia tehdään nyt valikoidusti myös muihin Euroopan maihin.
Vaatteet suunnitellaan Suomessa ja valmistetaan pääosin Portugalissa ja korut Nepalissa. Seitsemän prosenttia myytyjen tuotteiden voitosta ohjataan nepalilaisten naisten kouluttamiseen omien hankkeiden ja Naisten Pankin kanssa tehtävän yhteistyön kautta. Tämän lisäksi neljäkymmentä naista valmistaa koruja Kaikolle Nepalissa.
Yrittämisen ja vapaa-ajan tasapaino
Sokka kertoo, että hän nauttii yrittäjyydestä eikä voisi enää kuvitella työskentelevänsä jonkun toisen palveluksessa. Yrittäjyys on kuitenkin opettanut pitämään jalat maassa.
– Erota yritys omasta identiteetistäsi. En ole yhtä kuin Kaiko tai Kaiko ei ole yhtä kuin minä. Jos Kaiko kaatuisi, niin koko elämä ei muserru sen takia.
On tärkeää varata aikaa muulle elämälle, perheelle ja ystäville. Sokalla on myös omat käytännön keinonsa tilanteisiin, joissa hän alkaa käydä kierroksilla.
– Sauna ja avanto ovat parhaita paikkoja maadoittua ja rauhoittaa hermostoa.
Teksti: Sanna Leskinen ; Kuvat: Meri Björn
Sinua saattaisi kiinnostaa myös
Ex-ammattilaisjalkapalloilija Mehmet Hetemaj rakentaa uutta uraa tradenomiopintojen kautta
Lisää aiheesta: Uratarinat
Kiinnostus vieraisiin kieliin on vienyt Tiina Pantelakiksen tradenomiopintojen ja ulkomaankaupan pariin
Kiinnostus vieraisiin kieliin on vienyt Tiina Pantelakiksen tradenomiopintojen ja ulkomaankaupan pariin. Tiina kertoo uratarinansa Tradenomi-lehdessä 4/2025.
Tradenomi Petri Virkkunen työskentelee asiakkuuksien kehittämisen ja asiakaskokemuksen parissa
Sattumusten sarja sysäsi Petri Virkkusen ensin tradenomiksi ja sittemmin päällikkötehtäviin.
Tradenomi Hanna Kaartisen työ on oikeustiedettä, autokauppaa ja kaikkea siltä väliltä
Ulosottoylitarkastaja Hanna Kaartinen on urallaan oppinut katsomaan asioita uudella tavalla.
Vuoden tradenomiopiskelija Hannah Nurmi löysi opinnoista ystäviä, työmahdollisuuksia ja järjestökipinän
Vuoden tradenomiopiskelijaksi valittu Hannah Nurmi viimeistelee opintojaan Turun ammattikorkeakoulussa. Opiskeluaika on osoittautunut huomattavasti monipuolisemmaksi kokemukseksi, mistä Nurmi osasi aiemmin edes unelmoida.
Tradenomi Esa Riutta työskentelee digitaitojen parissa päivätyössään Eduhousella ja vapaa-ajallaan YouTubessa
Eduhousella digitaitoja kouluttava Esa Riutta päätyi tradenomiksi puolivahingossa. Kutsumus digitaitojen opettamisen pariin on tehnyt vuoden tradenomiksi valitusta Riutasta sittemmin myös suositun tubettajan.