Julkisella sektorilla edessä paineinen neuvottelukierros
30.10.2024 | Työelämä

Kunnissa ja hyvinvointialueilla työskentelevän henkilöstön työ- ja virkaehtosopimukset ovat voimassa huhtikuun 2025 loppuun saakka. Edellisellä sopimuskierroksella sovittiin tekstimuutosten ja palkankorotusten lisäksi palkkausjärjestelmien uudistamisesta.
Uudistuksen osittaisesta rahoituksesta sovittiin vuoteen 2027 saakka. Uudistustyö etenee eri sopimuksissa hiukan eri tahtiin. Eritahtisuuden vuoksi Hyvinvointialan yleisen virka- ja työehtosopimuksen (HYVTES) ja Sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön työ- ja virkaehtosopimuksen (SOTE-sopimus) aloille lokakuulle sovittu paikallinen erä maksetaan vasta helmikuusta alkaen. Kyseinen erä on osa monivuotista palkkaohjelmaa. Paikallisen järjestelyerän siirto korvataan palkansaajille kertaerillä joulukuussa ja helmikuussa.
Neuvottelujen etenemiseen vaikuttavat monet taustatekijät
Teknologiateollisuuden työnantajat on aloittanut seuraavan sopimuskauden neuvottelut työntekijöiden, toimihenkilöiden ja ylempien toimihenkilöiden kanssa. Voimassa olevat sopimukset päättyvät marraskuun lopussa. Edellisellä sopimuskierroksella neuvottelutuloksen saavuttaminen venyi marraskuulta jopa helmikuun puoliväliin saakka. Nämä teknologiateollisuuden sopimukset määrittävät osaltaan korotustasoa myös muille sopimuksille.
Neuvottelujen rinnalla Suomen hallitus on valmistellut niin sanottua vientimallista lakiesitystä, jonka se antoi eduskunnalle lokakuussa. Lainsäädännöllä hallitus haluaisi varmistaa, että julkinen sektori ei voisi ylittää vientialojen palkankorotustasoja.
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n Markku Jalonen, joka on toiminut muun muassa kunta-alojen palkkaohjelman ja edellisen sopimusratkaisun arkkitehtinä, jää ansaitulle eläkkeelle tulevan helmikuun lopussa. Toimitusjohtaja Jalonen on ollut käynnistämässä muutosta tärkeimmän palkitsemistavan eli palkkauksen kehittämisessä kunta-alalla. Hänen seuraajansa nimittäminen herättää nyt erityistä kiinnostusta. Seuraajan valitsee KT:n hallitus.
Kunta- ja aluevaalien virallinen vaalipäivä on 13.4.2025. Vaalit tuovat myös oman mausteensa tuleviin kunta- ja hyvinvointialojen neuvotteluihin. Julkisuudessa nähtäneen erilaisia ulostuloja ja vakuutuksia tulevilta päättäjiltä.
Valmistautuminen neuvotteluihin on jo käynnistynyt
Kunta- ja hyvinvointialueiden eri sopimusalojen työntekijöitä edustavat palkansaajajärjestöt tarkistelevat parhaillaan tavoitteitaan tuleviin neuvotteluihin. Jäseniltä on kerätty tietoja tarpeista työelämän parantamiseksi. Liitot ovat käsitelleet niitä sisäisesti eri toimielimissään ja sovitelleet keskenään.
Valmisteluja tehdään laajalla rintamalla ja teknologiateollisuuden neuvotteluja seurataan herkeämättä. Julkinen sektori ja sen työntekijät tarvitsevat puolustajansa.
Tradenomeista noin 13 % työskentelee julkisella sektorilla valtion, kunnan, kuntayhtymän, korkeakoulun tai seurakunnan palveluksessa. Tradenomien työehdoista julkisella sektorilla neuvottelee Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO. Asiantuntijamme Harri ja Mia osallistuvat neuvotteluihin valmistautumiseen JUKO:n eri taustaryhmissä.

Harri Westerlund
Erityisasiantuntija, julkinen sektori, luottamusmiestoiminta
040 839 5909
harri.westerlund@tradenomi.fi
Lisää aiheesta: Työelämä

Tradenomi, oletko kiinnostunut tohtoriopinnoista?
Tradenomitutkinto antaa sinulle mahdollisuuden jatko-opintoihin aina tohtoritutkintoon asti. Ylempi korkeakoulututkinto, esimerkiksi ylempi ammattikorkeakoulututkinto (YAMK) eli tradenomi (YAMK), antaa pohjan ja mahdollisuuden suorittaa tohtoritutkinto. Erityisasiantuntijamme Tuomas kertoo mikä on ammatillinen tohtoritutkinto.

Työelämä muuttuu vauhdilla - miksi vuosilomalaki laahaa perässä?
Työelämä muuttuu kiihtyvällä vauhdilla. Samalla uudet sukupolvet haastavat perinteisiä käsityksiä työurasta. Vuosilomalaki on kuitenkin jämähtänyt vuosikymmenten taakse ja vaatii reipasta ravistelua, jotta se tukee työssäkäyvien hyvinvointia.

Miksi järjestäytymisestä halutaan rangaista?
Ammattiliiton jäsenmaksu kuittautuu helposti tulevan kauden palkankorotuksilla.

Tradenomit ja kansainvälinen edunvalvonta - EU ja paljon muuta
Suomalaisesta työelämää koskettavasta lainsäädännöstä merkittävä osa tulee Euroopan unionin valmistelun kautta. Siksikin oikea-aikainen ja vaikuttava edunvalvonta vaatii yhä tarkkaavaisempia toimia kansainvälisesti.

Työelämälähtöinen ammattikorkeakoulutus ei saa unohtua korkeakouluvisiossa
Työelämälähtöisyys on ammatillisen korkeakoulutuksen ytimessä, joka ei saa unohtua korkeakouluvision valmistelussa. Insinööriliiton, Tradenomien ja OAJ:n koulutuspolitiikan asiantuntijat ovat yhdessä valmistelleet listan asioista, jotka on muistettava korkeakouluvisiokeskustelussa.